Новини (2020 р.)
Практиканти Львівського регуляторного хабу
Хочемо нагадати, що Львівський регуляторний хаб починав свою діяльність як студентська ініціатива, яка поступово завдяки найкращим наставникам та постійній праці стала однією із найбільших профільних організацій у сфері регуляторної політики в Україні!
Саме тому ми добре знаємо, яким важливим для студентів є професійне наставництво, підтримка та практичний супровід.
Цього року наша команда вчергове мала нагоду поділитися кращим досвідом зі студентами Програми УКУ Етика-Політика-Економіка.
Практиканти не лише вивчали разом з нами інструменти діяльності Хабу, але й повноцінно долучалися до процесу навпрацювання аналітичних довідок та генерування нових ідей.
Попри те, що ми звикли працювати в іншому форматі, ми переконалися, що дистанційна робота - це не проблема, якщо у нас є мотивація та бажання до змін!
Пишаємося нашими студентами та чекаємо від них найвищих результатів.

Не заважати: як працюватиме чарівна формула взаємодії з бізнесом на місцевому рівні?
До Нового року залишилось кілька днів і ми ще встигаємо поділитися з вами цікавим матеріалом про ініціативу "Deregulate Together".
У процесі комплексної співпраці з органами місцевого самоврядування країни ми помітили, що у більшості новостворених громад виникають труднощі в налагодженні якісної кооперації з підприємцями.
Зі свого досвіду можемо рекомендувати ключові інструменти для зміни становища, зокрема, проведення дерегуляції на місцях. В цьому допоможуть платформи ефективного регулювання, які вже на прикладі Львова та Вінниці слугують майданчиком для відкритого діалогу між всіма зацікавленими сторонами процесу, а також формують середовище експертів для спільного напрацювання ефективних регулювань.
Про те, як це працює в містах - читайте у нашому новому матеріалі: https://cutt.ly/0jqTGgY.
Формуємо плани на Прийдешній продуктивний рік разом.
Ініціатива «Deregulate together! Платформи оновлення бізнес-клімату та розвитку підприємництва» впроваджується за підтримки Програма USAID «Конкурентоспроможна економіка України».

Навчальний курс присвячений модельним практикам оновлення регуляторного середовища, який складається з 4-х відео про платформи ефективного регулювання та досвід їх діяльності у Львові та Вінниці, а також про інструменти регуляторної політики та алгоритми їх використання.
Відео 1: Локальна платформа ефективного регулювання: можливості та дорожня карта для її створення
Відео 2: Формування сприятливого бізнес-клімату – інструментарій регуляторної політики
Відео 3: Методика місцевого регуляторного перегляду – інструмент очищення регуляторного середовища
Відео 4: Регуляторні відкрити дані – інструмент для ефективного діалогу та балансування інтересів
Ініціатива "Deregulate Together" добігла фіналу, але нам все ще є чим з вами поділитись.
Як ви вже зрозуміли, основним завданням команди ініціативи було поширення кращих практик роботи платформ ефективного регулювання на прикладі Львова і Вінниці у різних регіонах України. Але, якщо ви не змогли потрапити на наш семінар, або такі поняття як платформа ефективного регулювання, дерегуляція чи регуляторний акт досі звучать незрозуміло - запрошуємо до перегляду нашого короткого ролику.
У відео розповідаємо про інструменти зменшення адміністративного навантаження та те, як створити експертну команду однодумців, які працюватимуть над ефективними регулюваннями та формуватимуть сприятливе бізнес-середовище у вашому місті.
#deregulate_together
Ініціатива «Deregulate together! Платформи оновлення бізнес-клімату та розвитку підприємництва» впроваджується за підтримки
Програма USAID «Конкурентоспроможна економіка України».

Фінальна конференція ініціативи "Deregulate Together"!
Наше онлайн-турне різними регіонами України завершується, проте його результати - це лише початок змін та покращень у громадах, які готові втілювати ідеї платформ ефективного регулювання і впроваджувати сучасні інструменти оновлення бізнес-клімату.
Незважаючи на обставини, цей рік виявився дуже продуктивним, адже наша команда віртуально відвідала регіонів з навчальними семінарами, розробила навчальний відео-курс і багато інших корисних матеріалів.
Ми дякуємо нашим експертам, які взяли участь у фінальній конференції, а також долучилися до реалізації ініціативи "Deregulate Together"! Детальніше у наших наступних постах.
Напрацьовані в рамках проєкту аналітичні, інфографічні та анімаційні матеріали будуть доступні для використання усіма представниками органів місцевого самоврядування, організацій та бізнес-спільноти. Наша спільна робота над кращими рішеннями в містах продовжується!
Стежте за оновленнями
#deregulate_together
Ініціатива «Deregulate together! Платформи оновлення бізнес-клімату та розвитку підприємництва» впроваджується за підтримки

Зустріч з Ксенією Ляпіною
Голова Державної регуляторної служби України у 2015-2019 рр. Ксенія Ляпіна розповіла студентам Школи публічного управління УКУ про сучасний стан регуляторної політики в державі та наслідки її «ігнорування» посадовцями. Унікальну зустріч для студентів програм #MPA_UCU та Good Governance організував керівник ЛРХ Тарас Хавунка.
Під час зустрічі Ксенія Ляпіна поділилася своїм унікальним досвідом діяльності у ДРС, оцінила впровадження регуляцій та їх ефективність в Україні в порівнянні з іноземними країнами, а також оцінила перспективи розвитку держави у цій сфері.
Ми підготували для вас декілька найцікавіших тез:
- про причини руху #SaveФОП в Україні:
«Ми спостерігаємо дуже некоректну боротьбу середнього та мікро-бізнесу в Україні, яка розпочалася ще в 2010 року і набула такого масштабу лише зараз. Така реакція нашої громадськості на спробу Уряду запровадити тотальну фіскалізацію яскраво демонструє, які наслідки для країни може викликати ігнорування регуляторної політики. Бо ті проблеми, які вивели людей на вулиці й спричинили «податковий Майдан» в Києві - це наслідок ігнорування народними депутатами та урядовцями обов'язкових процедур державної регуляторної політики, зокрема - проведення консультацій та обговорень рішень із зацікавленими сторонами (у нашому випадку - ФОПами) щодо зменшення системи оподаткування для досягнення спільного рішення у цій ситуації. Теперішній стан речей може бути змінений для підприємців тільки шляхом відкритого діалогу»;
- про створення ДРС в 2014 році та її сучасну спроможність:
«На підйомі Євромайдану звідусюди заговорили про дерегуляцію - спрощення обов'язкових процедур для бізнесу. У новоствореній ДРС питання здійснення дерегуляції було одним із основних, і ми спостерігали, як цей процес успішно був запущений вже в 2015 році. Вже через декілька років більшість рішень були швидше «імітацією» дерегуляції, та не мали справжнього впливу. Маємо розуміти, що дерегуляція - це не про внесення часткових змін у певні регуляторні акти, це лише ті чіткі кроки, які зменшують затрати бізнесу на виконання державних правил».
- про порівняння українського законодавства в сфері регуляторної політики з країнами ЄС та США:
«Номінальне законодавство державної регуляторної політики в Україні є максимально наближеним до європейських стандартів. ДРС - це структура, яка немає конфлікту інтересів, оскільки не підпорядкована жодному міністерству, лише Кабінету Міністрів України, сама не випускає жодних регуляторних рішень, відповідно може претендувати на об'єктивність в цьому процесі. Зараз безумовно великим викликом для України є інституційна розбудова регуляторної політики в цілому, оскільки законодавчий процес - далекий від її принципів та засад. У нас ще багато роботи попереду».
Більше інформації за посиланням.
Викладання на програмі "Good Governance"
В Школі публічного управління УКУ
стартував новий набір програми "Good Governance", і куди ж без регуляторної політики? В рамках навчального модуля керівник Львівського регуляторного хабу Тарас Хавунка
розповів студентам про сучасні інструменти ефективного регулювання та як ці рішення застосовувати на практиці. Приємно, що в рамках програми маємо унікальну можливість дискутувати про ефективні інструменти сучасного державного управління, адже серед студентів Школи публічного управління УКУ - учасники з різних куточків України: Львова, Києва, Чернівців, Городенки та Вінниці.
Бажаємо нашим студентам мотивації та особистого росту!

Ефір на телебаченні Волині
Триває фінальний етап реалізації ініціативи "Deregulate Together", а наші громади продовжують активно працювати над оновленням бізнес-клімату та впровадженням сучасних інструментів регуляторної політики на місцях!
Учора в ефірі Громадське Інтерактивне Телебачення керівник Львівського регуляторного хабу Taras Khavunka
розповів про те, як через інструменти регуляторної політики зменшити адміністративне навантаження на бізнес, та як вдалося поділитись цими практиками з різними регіонами України за підтримки Програма USAID «Конкурентоспроможна економіка України»
«Знаємо, що питанням регуляторної політики за останні роки було надано недостатньо уваги з боку представників місцевої влади. Проте, децентралізація - це не просто гарне слово, але й відповідальність разом з додатковим ресурсом, яким громада має вміти ефективно розпоряджатися. Наше завдання як профільної організації в Україні - створити комфортні інвестиційні умови у новостворених громадах, та поділитися своїм досвідом у здійсненні ефективних регулювань на практиці. Ініціатива
"Deregulate Together" покликана суттєво спростити правила гри для бізнесу в громаді. Йдеться і про місцеві податки та збори, і про рекламні конструкції, і про оренду земельної ділянки, - всі ці процедури встановлюються через відповідні регуляторні акти. Створити комфортні умови для підприємців - означає сформувати спроможні та сильні громади по всій країні».
Під час ефіру Oksana Kyrychuk
, співзасновниця ГО «Асоціація місцевого самоврядування Прибужжя», розповіла про роботу ініціативи у Нововолинську: «Кожна громада зацікавлена в тому, щоб збільшити податкові надходження до свого бюджету та сприяти розвитку підприємництва. Ми отримали запит - налагодити комунікацію місцевої влади з бізнесом, щоб отримати зворотній зв'язок та спростити обов'язкові бюрократичні процедури. В рамках проєкту в чотирьох громадах Волинської області було проведено декілька навчальних семінарів для покращення експертності у сфері регуляторної політики, а також здійснено регуляторний аудит».
Борис Карпус, міський голова Нововолинської територіальної громади зазначив, що будь-яка дотичність підприємців до місцевої влади повинна бути максимально зрозумілою та оперативною:
«Левова частка, а точніше - 15% доходів до міского бюджету складають надходження від підприємців. Відповідно, ми як орган влади зацікавлені в тому, щоб піти назустріч місцевому бізнесу та забезпечити процес отримання будь-яких дозволів, довідок та інших процедур швидко і доступно. В рамках цього проєкту ми мали можливість зрозуміти, яким чином місцева влада може оновити бізнес-клімат та створити комфортні умови для наших підприємців через свої прямі повноваження».
Посилання на ефір в першому коментарі.
Працюємо далі для розвитку наших міст!
#deregulate_together
Ініціатива «Deregulate together! Платформи оновлення бізнес-клімату та розвитку підприємництва» впроваджується за підтримки Програма USAID «Конкурентоспроможна економіка України».

8 грудня 2020 року Transparency International Ukraine та Transparent cities/Прозорі міста
презентували новий інструмент комунікації для жителів громад, міських рад та громадських організацій - https://transparentcities.in.ua/.
Керівник Львівського регуляторного хабу Тарас Хавунка також долучився до експертного обговорення важливості та результативності прозорості і підзвітності у містах. Нижче кілька тез з озвученого:
- коли ми говоримо про підзвітність і прозорість маємо на увазі вже не формальні показники, а речі, які кожен житель міста може відчути на собі. Показники рейтингу складено таким чином, що просто формально виконувати їх неможливо і це не може не тішити;
- одне з основних питань в цьому контексті - побудова ефективної регуляторної процедури (рішення, які приймаються в містах, щоб встановлювати певні правила гри, в т.ч. для бізнесу). Тож, важливо побудувати збалансовану модель і процедуру якісної взаємодії;
- з іншої сторони, відкриті дані - невід'ємна частина прозорості і підзвітності, зокрема з точки зору інвестиційної привабливості. Це відкритість правил гри, які діють для бізнесу, інвестиційних об'єктів, які надає місто, демонструючи бажання залучити інвестора, демонструючи прозорість;
- поєднання цих складових - запорука успіху та розвитку громад, залучення інвестора як внутрішнього, так і зовнішнього;
- окреме питання - конкуренція між містами, це та річ, яка підкреслює потрібність рейтингів, адже мале місто має змогу обігнати велике і боротись за інвестора і за першість, тим самим промотуючи себе. Це є дуже доброю платформою;
- люди починають орієнтуватись на такого роду рейтинги, адже це впливає на порядок денний політиків, службовці можуть бачити зворотній зв'язок, виборець може здійснювати контроль, оскільки тепер не лише антикорупційні організації орієнтуються на такого роду речі.
Отже, підсумовуючи вище написане можна стверджувати, що ефективні правила гри і прозоре їх висвітлення - якісна формула для того, щоб продемонструвати можливість і готовність міст до нової боротьби за першість
Для довідки: на платформі жителі міст України та представники громадських організацій можуть публікувати відгуки, коментарі і пропозиції щодо підзвітності місцевої влади у 14 сферах, а представники органів влади – реагувати на них. Все це – у форматі публічного діалогу.
Серед сфер: доступ та участь, закупівлі, інвестиції та економічний розвиток, бюджетний процес, кадрові питання, комунальне майно, тощо.
Поглиблений семінар з регуляторної політики для ОТГ Волинської області
За результатом наших онлайн-воркшопів в регіонах в рамках Ініціативи «Deregulate together!» ми отримали запит від місцевого бізнес-середовища та органів місцевого самоврядування Волинської області на проведення поглибленого навчання з регуляторної політики.
Цікаво, що в регіоні вже створено чат з держслужбовцями та працівниками ОМС з метою обговорення можливостей навчання та міжмуніципальної співпраці.
Тішимось, що наша Ініціатива масштабується, новопризначені службовці вмотивовані вдосконалювати свої знання, а регуляторна політика на часі, як і завжди.
Дякуємо колегам з 15 ОТГ області за активний діалог протягом семінару та виділений час, а Асоціації Місцевого Самоврядування Прибужжя
та Волинському обласному центру перепідготовки та підвищення кваліфікації за допомогу в організації та продуктивну співпрацю.
P.S. попереду наші пілотні громади чекає регуляторний аудит.
Ініціатива «Deregulate together! Платформи оновлення бізнес-клімату та розвитку підприємництва» впроваджується за підтримки Програма USAID «Конкурентоспроможна економіка України».

Затвердження планів діяльності з підготовки проектів регуляторних актів
До уваги органів місцевого самоврядування та інших регуляторних органів країни!
Прийшла зима, а це означає, що залишилось вже небагато часу до затвердження планів діяльності з підготовки проектів
регуляторних актів на наступний календарний рік!
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», регуляторні органи затверджують плани діяльності з підготовки ними проектів регуляторних актів на наступний календарний рік не пізніше 15 грудня поточного року, якщо інше не встановлено законом.
План діяльності з підготовки проектів регуляторних актів повинен містити визначення видів і назв проектів, цілей їх прийняття, строків підготовки проектів, найменування органів та підрозділів, відповідальних за розроблення проектів регуляторних актів.
Затверджені плани діяльності з підготовки проектів регуляторних актів, а також зміни до них оприлюднюються у спосіб, передбачений статтею 13 цього Закону, не пізніш як у десятиденний строк після їх затвердження.
Тож не зволікайте, адже всі ми знаємо, що дотримання регуляторної процедури - це запорука економічного розвитку наших громад.

Викладання на програмі MPA УКУ
Добре, що навчальні модулі #MPA_UCU відбуваються у будні, адже живе спілкування зі студентами не замінить жодний онлайн формат. Тішимось, що все більше студентів Школи публічного управління УКУ вчаться напрацьовувати збалансовані та ефективні рішення на основі даних.

P.S. І так, про регуляторку ми можемо говорити вічно.
Зміни до формування тарифів на паркування
28 жовтня Кабінет Міністрів України вніс зміни до Порядку формування тарифів на послуги з користування майданчиками для платного паркування транспортних засобів.
Ще влітку ми розповідали про Проект Постанови, який очікував розгляду КМУ і відтепер це вже офіційно! Нововведеннями передбачається:
- приділяти більшу увагу інвестиційній складовій;
- розширити повноваження органів місцевого самоврядування в прийнятті рішень щодо тарифоутворення;
- враховувати більшу кількість показників при формуванні тарифу, зокрема коефіцієнт завантаженості майданчика, місце та час паркування, тип транспорту та категорію осіб.
Зазначені зміни дозволять:
- залучати більше коштів від бізнесу на розвиток паркувальної інфраструктури та зробити сферу інвестиційно-привабливішою;
- врегулювати попит на місця для паркування;
- зменшити навантаження на вулично-дорожню мережу, зокрема в центральній частині міста.
Нагадаємо, що більшість вищезгаданих змін були запропоновані в наших аналітичних записках ще у 2017 році, зокрема і необхідність модифікації формули, згідно з якою ОМС формують тарифи на паркування. Тож, вітаємо прийняття Постанови №1019 та сподіваємось на якісну роботу органів місцевого самоврядування в розвитку даного напрямку на місцях!

Дерегуляція на місцях та ефективна регуляторна політика в громадах Донецької і Луганської областей
Понад пів року ми працювали над зменшенням адміністративного навантаження на бізнес через покращення регуляторного середовища в чотирьох пілотних громадах Донецької та Луганської областей спільно з ПРООН в Україні.
Про те, що вдалось зробити за короткий термін спільної роботи - вже у новому підсумковому матеріалі!
Одразу три місцевих видання опублікували нашу статтю про підсумки проєкту, тож рекомендуємо до прочитання за посиланнями
https://bit.ly/3k2IhVA;
https://bit.ly/350iqtf;
https://bit.ly/3k1oxBE
Дякуємо представникам Марківської, Сєвєродонецької, Бахмутської та Вугледарської громад, а також військово-цивільним адміністраціям Донецької та Луганської областей за вашу готовність розвиватися, приймати збалансовані рішення та підтримувати підприємців у своїх містах

Цю публікацію підготовлено в межах проєкту «Проведення оцінки адміністративного навантаження та бюрократичних процедур розвитку бізнесу на місцевому рівні», що реалізується ГО «Аналітично-адвокаційний центр «Львівський регуляторний хаб» в межах Програми ООН із відновлення і розбудови миру за фінансової підтримки Європейського Союзу.

Заклик до негайної добровільної відставки КСУ
Львівський регуляторний хаб підтримав звернення громадянського суспільства до суддів Конституційного Суду України, які брали участь в ухваленні скандального рішення щодо скасування кримінальної відповідальності за недостовірне е-декларування
Разом з представниками громадських організацій з усієї країни ми звертаємося до всіх суддів КСУ у відкритому листі із вимогою добровільно подати у відставку у зв'язку з прийняттям неконституційних рішень, і таких, що становлять загрозу національній безпеці України!
Судді Конституційного Суду України мають піти.
Ми закликаємо до негайної добровільної відставки всіх суддів Конституційного Суду України (КСУ), які підтримали демонтаж антикорупційної реформи в Україні.
Це судді: Олександр Миколайович Тупицький, Віктор Валентинович Городовенко, Ірина Миколаївна Завгородня, Олександр Володимирович Касмінін, Віктор Васильович Кривенко, Олександр Миколайович Литвинов, Володимир Романович Мойсик, Сергій Володимирович Сас, Ігор Дмитрович Сліденко (подав заяву про відставку), Петро Тодосьович Філюк, Галина Валентинівна Юровська.
Корупція визнана однією із загроз національній безпеці. Законодавчі норми, які рішенням КСУ було визнано неконституційними, формували основу антикорупційної системи. Ми обурені цим рішенням, воно завдає значної шкоди репутації країни та розвертає вектор її розвитку. Адже своїм рішенням судді посягнули на стратегічний курс України на ЄС та НАТО, що закріплено у Конституції України, та якого ми добилися після перемоги Революції Гідності.
Ухвалюючи це резонансне рішення, судді КСУ вийшли за рамки своїх повноважень та приймали його в умовах конфлікту інтересів. Наслідки рішення КСУ незворотні, понад 100 справ, які розглядав Вищий антикорупційний суд України та розслідувало Національне антикорупційне бюро України, закрито. Винних не буде покарано.
Порушуючи зобов'язання, які Україна взяла на себе в рамках співпраці з МВФ, ЄС та іншими міжнародними партнерами, країна ризикує втратити зовнішню фінансову підтримку, яка необхідна в період кризи.
Крім уже завданої суддями шкоди, зараз під загрозою подібного неправового рішення є закони про мову, земельну реформу, Вищий антикорупційний суд, Фонд гарантування вкладів. Відповідні подання вже на розгляді та в порядку денному КСУ і рішення по них можуть бути прийняті найближчим часом.
Ми втомились від недоброчесних суддів та неправових рішень, які не ґрунтуються на верховенстві права та справедливості. І саме тому закликаємо суддів Конституційного Суду до добровільної відставки.

Адвокасі-кампанія із визначення та адвокації ТОП- пріоритетів львівського бізнесу підходить до завершення
До місцевих виборів залишилися лічені дні, тож команда Львівського регуляторного хабу завершує реалізацію проєкту та готова ділитись результатами.
За три місяці нашої роботи, за сприяння Центру міжнародного приватного підприємництва ( CIPE Ukraine), команда ЛРХ працювала над тим, щоб найважливіші потреби наших підприємців отримали належну інформаційну, експертну та політичну підтримку у Львові і тепер ми готові ділитися нашими здобутками. Отже, в рамках адвокасі-кампанії:
- було визначено ТОП-5 пріоритетів львівського бізнесу до місцевої влади та ТОП-5 пріоритетів до центральної влади, шляхом проведення опитувань, індивідуальних інтерв'ю та обговорень в форматі фокус-груп;
- організовано прес-сніданок для львівських журналістів з метою висвітлення проблемних питань місцевої бізнес-спільноти;
- відбулася презентація визначених пріоритетів львівського бізнесу за участю профільних асоціацій та бізнес-омбудсмена Львівської міської ради в «Прес-клубі» та на Осінньому Діловому Форумі;
- Декларацію про взаєморозуміння та підтримку пріоритетів бізнесу підписали кандидатів на посаду міського голови Львова;
- місцевих політичних партій публічно підтримали пріоритети львівського бізнесу та долучились до підписання Декларації під час круглого столу;
- міський голова Львова оголосив наступний 2021- роком дерегуляції!
Більше інформації та матеріалів про проєкт ви знайдете за посиланням: http://lvivregulatoryhub.org/advocacy_campaign_sme_2020.
Ми також раді презентувати вам фінальну інфографіку, на якій висвітлені кольорові зображення кандидатів на посаду міського голови Львова та логотипи політичних партій, які публічно підтримали ТОП-5 пріоритетів місцевого бізнесу, і в разі їх обрання - підтвердили готовність реалізовувати ці запити у своїй політичній діяльності.
Ми дякуємо усім кандидатам та політичним силам, які долучились до нашого проекту та реальними справами демонструють активну проукраїнську позицію. Бажаємо вам успіхів та чесної боротьби! А також відповідальному бізнесу, який допомагав визначити основні точки болю в регулюваннях нашого міста. На цьому основна робота лише розпочинається, адже попереду реалізація задекларованих домовленостей для створення найкомфортніших умов не лише для місцевого бізнесу, але й усіх сфер життєдіяльності Львова.
І пам'ятаймо, що вже в цю неділю усі ми повинні зробити свій #відповідальний_вибір - це обов'язок кожного з нас.

ТОП- пріоритетів львівського бізнесу підтримують народні обранці
21 жовтня 2020 року спільно з народною депутаткою, членкинею Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики Галиною Васильченко поспілкувались про відстоювання пріоритетів бізнесу, зокрема через парламентський контроль та законотворчу діяльність.
Галина підтвердила готовність відстоювати проблемні питання і ключові запити від львівських підприємців на державному рівні та забезпечити якісне представництво інтересів львівської бізнес-спільноти у Верховній Раді.
Дякуємо нашим політикам за таку активну підтримку ініціативи на всіх рівнях! Разом ми формуємо потужну спільноту ескпертних та відповідальних людей, які готові координувати зусилля для змін у нашому місті
#відповідальний_вибір.
«Адвокасі-кампанія впроваджується за підтримки Центру міжнародного приватного підприємництва (СІРЕ). Окремі думки, висловлені в публікаціях (під час заходу), відображають особисту позицію авторів і можуть не збігатися з поглядами Уряду США та Центру міжнародного приватного підприємництва (СІРЕ)».

Представники львівських політичних партій взяли участь у круглому столі на підтримку бізнесу
Упродовж чотирьох місяців команда Львівського регуляторного хабу проводила адвокасі-кампанію із визначення ТОП-пріоритетів львівського бізнесу на місцевому та центральному рівні напередодні виборів 2020 року, і нарешті - ми на фінішній прямій!
20 жовтня в рамках круглого столу відбулося спільне підписання Декларації про взаєморозуміння та підтримку пріоритетів місцевого бізнесу представниками семи політичних партій, які кандидують до міської та обласної рад Львівської ОТГ.
Під час круглого столу учасники дійшли згоди щодо нових ініціатив та майбутньої співпраці для підтримки запитів від місцевого бізнесу у разі їх обрання. Зокрема, в рамках заходу було запропоновано:
- проводити моніторинг голосування представників політичних партій у відповідних сферах, які публічно задекларували свою готовність виконувати ТОП-5 пріоритетів львівського бізнесу;
- організувати круглий стіл на дискусійну тему: чи доцільно в цей період продавати комунальне майно Львова, та які переваги і ризики цього процесу для міста?
- ініціювати зміни до законодавства щодо можливості приєднання до мереж електро-, водо- та газопостачання, а також забезпечити якісне представництво інтересів бізнесу в роботі з монополістами;
- прискорити запуск електронних сервісів у Львові для налагодження ефективної комунікації між владою і підприємцями, своєчасним і доступним інформуванням бізнес-спільноти щодо ухвалених регулювань.
Ми дякуємо усім представникам політичних партій, виконавчої влади, громадського та експертного середовища, які взяли участь у фінальному круглому столі за виділений час в такий активний період, та публічну підтримку визначених пріоритетів львівського бізнесу

Декларація кандидата на посаду міського голови Львова про підтримку пріоритетів бізнесу
Команда Львівського регуляторного хабу напередодні місцевих виборів 2020 року продовжує здійснювати адвокасі-кампанію із визначення ключових потреб бізнес-спільноти Львова, за підтримки CIPE Україна. Нагадаємо, що упродовж останніх місяців ми сформували ТОП-пріоритетів від підприємців до місцевої влади. Приємно, що представники різних політичних сил підтримали запити бізнес-середовища та готові врахувати їхні пропозиції у своїх подальшій діяльності.
Ми запрошуємо кандидатів на посаду міського голови Львова публічно задекларувати готовність реалізовувати пріоритети місцевих підприємців та підписати Декларацію про взаєморозуміння та підтримку бізнес-спільноти міста. Усі кандидати та представники політичних партій, які долучаться до ініціативи, будуть публічно висвітлені на нашій інфографіці. Ми сподіваємося на вашу підтримку та небайдужу позицію.
«Адвокасі-кампанія впроваджується за підтримки Центру міжнародного приватного підприємництва (СІРЕ). Окремі думки, висловлені в публікаціях (під час заходу), відображають особисту позицію авторів і можуть не збігатися з поглядами Уряду США та Центру міжнародного приватного підприємництва (СІРЕ)».

Як і навіщо здійснювати місцевий регуляторний перегляд у вашій громаді?
Понад пів року наша команда працювала над зменшенням адміністративного навантаження на бізнес в громадах Донецької та Луганської областей за підтримки ПРООН в Україні. Ми знаємо, що очищення регуляторного середовища в містах - це не простий процес, який вимагає часу, зусиль та розуміння процесів формування ефективних рішень на місцях. Тому, підготували корисні та доступні матеріали, які допоможуть спростити цю процедуру. Використовуючи Методику місцевого регуляторного перегляду громади зможуть переглянути актуальність місцевих правил гри, якими керується бізнес та очистити регуляторне середовище. Вашій увазі презентуємо Методику у зручному відеоформаті.
Окрім короткої відео інструкції ми підготували інфографіку і звісно, ж, самі методичні рекомендації. Все це буде невдовзі доступно на наших сторінках, тож стежте за оновленнями. Ми готуємо для вас ще багато цікавого
Відео підготовлено в межах проєкту «Проведення оцінки адміністративного навантаження та бюрократичних процедур розвитку бізнесу на місцевому рівні», що реалізується ГО "Аналітично-адвокаційний центр "Львівський регуляторний хаб"
в межах Програми ООН із відновлення і розбудови миру за фінансової підтримки Європейського Союзу.

5 ТОП-пріоритетів бізнесу на Осінньому Діловому Форумі у Львові
24 вересня в рамках щорічного бізнес-форуму у Львові, в якому взяли участь понад 100 представників бізнес-спільноти, місцевої та державної влади, а також міський голова та голова ЛОДА, керівник ЛРХ Тарас Хавунка представив пріоритети від львівського бізнесу до місцевої влади. «Львів тримає першість у процесі реалізації комунального майна через систему Prozorro.Продажі. Лише за минулий рік в нашому місті було продано комунального майна на суму, яка дорівнює загальній вартості аукціонів всіх органів місцевого самоврядування країни. Напевне, підприємці позитивно оцінюють те, що вже зроблено в сфері прозорої реалізації майна громади, але завжди очікують більшого, адже Львів високо підняв «планку» серед україських міст. Тож вважаю, що місто може досягати ще кращих результатів».
Керівник ЛРХ також наголосив на важливості запиту львівських підприємств щодо приєднання до мереж електро та газопостачання.
«Цей запит є нагальним, і є одним із таких, що потребує врегулювання на місцевому рівні. Окремо хочу подякувати бізнес-омбудсмену Львівської міської ради Сергію Кіралю. Вчора на прес-конференції ЛРХ разом з парнерськими бізнес-асоціаціями, ми досягли попередніх домовленостей щодо створення окремої дерегуляційної комісії при міській раді, тож сподіваємося на подальшу конструктивну співпрацю. Ми також розраховуємо на представництво та підтримку Міністерства економіки в процесі реалізації сформованих пропозицій від бізнесу», - зазначив Тарас.
Ірина Новікова, заступник Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, наголосила, що питання дерегуляції перебуває у фокусі Міністерства економіки.
«Ми розробили новий законопроєкт про нагляд і контроль, захист прав споживачів та низку інших актів, які стосуються дерегуляції».
Під час обговорення міський голова Львова Андрій Садовий зазначив, що проблема приєднання до мереж газо та електропостачання є дуже болючою не лише для Львова, і вирішити це питання слід відповідним законопроєктом, який передбачатиме безкоштовне і доступне приєднання. Голова Львівської облдержадміністрації Максим Козицький підтримав пропозицію та додав, що вважає Львівщину справді інвестиційно привабливим регіоном, який має всі шанси на стрімкий підйом та розвиток. Дякуємо Володимиру Глащенкову за запрошення та можливість презентувати пріоритети місцевого бізнесу в рамках заходу. Більше інформації про результати дослідження 5 ТОП-приоритетів львівського бізнесу за підтримки CIPE Ukraine - за посиланням: http://lvivregulatoryhub.org/advocacy_campaign_sme_2020.

Презентація 5 ТОП-пріоритетів львівського бізнесу
Друзі, сьогодні відбулася прес-концеренція з нагоди презентації ТОП-5 першочергових потреб місцевої бізнес-спільноти в рамках адвокасі-кампанії нашої команди за підтримки CIPE Ukraine
Понад місяць ми проводили інтерв'ювання, фокус-групи та опитування підприємців, щоб сформувати чіткі пропозиції бізнесу до місцевої влади
Тож тепер результати нашого дослідження доступні за посиланням: http://lvivregulatoryhub.org/advocacy_campaign_sme_2020.
Нижче - декілька ключових тез від наших спікерів:
«Наша організація працює з регуляціями органів місцевого самоврядування, тому в своїй роботі ми стараємося сформувати рішення, які спростять діяльність не тільки зовнішніх інвесторів, але, в першу чергу, українських, зокрема місцевих підприємців. В європейських країнах зовнішні бізнес-надходження можуть становити до 10% у порівнянні з 90% внутрішніх інвестицій, до цього маємо прагнути і ми», - підсумував керівник «Львівського регуляторного хабу» Тарас Хавунка
. «В ході реалізації проєкту команда Хабу поставила за мету не лише сформувати та дослідити ключові потреби бізнесу, але й донести їхній запит до місцевої влади, для подальшої комунікації та врахування пріоритетів бізнесу в політичних програмах кандидатів на посаду міського голови Львова», - розповіла аналітикиня ГО "Аналітично-адвокаційний центр "Львівський регуляторний хаб" Олександра Чоловська
; «Із визначених пріоритетів чи не найважливішим є створення якісної інфраструктури, і ні для кого не секрет, що саме у цю сферу наша міська влада інвестує значну частину ресурсів. Наразі, при Львівській міській раді ми плануємо створити окрему дерегуляційну комісію для налагодження бюрократичних процедур, залучившись підтримкою зокрема організації «Львівський регуляторний хаб» та інших експертів цього напрямку», - наголосив Sergii Kiral, заступник міського голови, бізнес-омбудсмен Львівської міської ради;
«Львів - місто цифрової трансформації, саме тому ми маємо забезпечити всі можливості онлайн-комунікації бізнесу і влади, використовуючи електронні сервіси, провести просвітницьку і навчальну роботу. Це допоможе зменшити особистісний контакт, як наслідок - попередження корупційних ризиків, а також полегшення комунікації між сторонами», - вважає Мар'яна Луцишин, керівник EBA Lviv-Western Ukrainian Office of The European Business Association
; «Один із основних запитів бізнесу до влади - недостатня фінансова підтримка. Проте, ми також маємо розуміти: якщо бізнес не платить податки, то ці ресурси є обмежені. Тому місцева влада має створити комфортні умови для здійснення підприємницької діяльності, відповідаючи на конкретні запити, а громадські організації та бізнес-асоціації повинні максимально популяризувати прозорість ведення бізнесу», - зауважив голова Клуб Ділових Людей Україна
Микола Савуляк. «В період карантину ми помітили, якою важливою є чітка комунікація та поінформованість бізнесу. Ми маємо пристосуватися до роботи в нових реаліях, і знаходити шляхи розвитку. Для досягнення позитивних результатів потрібна системна робота держави та органів місцевого самоврядування, - зазначив Роман Зафійовський
, підприємець, член Комітет підприємців Львівщини
. Дякуємо експертам та усім, хто долучився до опитування за конструктивну співпрацю! Разом за #відповідальний_вибір
«Захід організовано за підтримки Центру міжнародного приватного підприємництва (СІРЕ). Окремі думки, висловлені в публікаціях (під час заходу), відображають особисту позицію авторів і можуть не збігатися з поглядами Уряду США та Центру міжнародного приватного підприємництва (СІРЕ)».

Заключна конференція у святогірську
Пів року спільної роботи над покращенням регуляторного середовища в пілотних громадах Донецької та Луганської областей в рамках проєкту ПРООН в Україні
і нарешті - фінішна пряма. Протягом двох днів 8 та 9 вересня ми підбивали підсумки, результати роботи та працювали над питаннями, які залишилось у наших колег. Приємно, що в теперішніх обставинах нам вдалося організувати захід і поспілкуватися оффлайн.
Нагадаємо, що за час проєкту команда Хабу спільно з учасниками працювала над:
- аналізом регуляторних актів в громадах;
- визначенням ключових інструментів для покращення регуляторного середовища в містах;
- розробкою ефективних рішень для розвитку бізнесу на місцевому рівні;
- покращенням прозорості та підзвітності роботи органів місцевого самоврядування.
Дякуємо представникам Марківської, Сєвєродонецької, Бахмутської, Краматорської, Сіверської та Вугледарської громад, а також військово-цивільним адміністраціям Донецької та Луганської областей за участь, готовність впроваджувати зміни у містах, реагувати на виклики і тримати активну громадську позицію, а також за позитивний зворотній зв'язок.
Ми продовжуємо ділитися успіхами та результатами громад у публікаціях на нашому сайті, а також корисними аналітичними та навчальними матеріалами на сторінці у FB.

Прес-сніданок
Запорука успішного проекту - якісна і всестороння комунікація.
В той час, як представники львівського бізнесу активно допомагають визначати пріоритети, ми поспілкувалися з місцевими журналістами про наші плани та ключові можливості підтримки і розвитку підприємництва у Львові та адвокації потреб бізнес-спільноти в рамках проекту CIPE Ukraine.
Дякуємо за вашу залученість та цікаву розмову
Нагадуємо, що взяти участь в опитуванні для місцевих підприємців можна за посиланням.
Разом за #відповідальний_вибір
Захід здійснюється за підтримки Центру міжнародного приватного підприємництва (СІРЕ). Окремі думки, висловлені в публікаціях (під час заходу), відображають особисту позицію авторів і можуть не збігатися з поглядами Уряду США та Центру міжнародного приватного підприємництва (СІРЕ)».

Раді оголосити про старт нового проекту, який об'єднає бізнес-спільноту, владу та громадськість!
Наближаються місцеві вибори, а це означає, що активні громадяни повинні об'єднатись для формування нового порядку денного.
Упродовж наступних трьох місяців наша команда допомагатиме підприємцям відстоювати свої інтереси напередодні місцевих виборів 2020, а саме:
- спільно визначити основні пріоритети бізнесу у місті Львові;
- привернути увагу громадськості та представників влади до проблем, які турбують місцевий бізнес;
- активізувати зусилля політичних сил та кандидатів на міського голову м. Львова у вирішенні проблемних питань для бізнес-спільноти;
- мобілізувати співпрацю усіх зацікавлених сторін для ефективної комунікації і визначення напрямків розвитку.
Запрошуємо усі зацікавлені сторони долучатися до співпраці!
CIPE Ukraine
«Адвокасі-кампанія впроваджується за підтримки Центру міжнародного приватного підприємництва (СІРЕ). Окремі думки, висловлені в публікаціях (під час заходу), відображають особисту позицію авторів і можуть не збігатися з поглядами Уряду США та Центру міжнародного приватного підприємництва (СІРЕ)».

Разом з пілотними громадами Донецької та Луганської областей ми продовжуємо спільно працювати над покращенням регуляторного середовища регіону, за підтримки ПРООН в Україні. Так, протягом останніх днів ми провели онлайн-засідання робочих груп в Сєвєродонецьку, Бахмуті, Вугледарі та Марківці, які включають:
- консультації для органів місцевого самоврядування;
- спільне напрацювання ефективних рішень;
- оцінку та перегляд нормативно-правової бази в пілотних громадах;
- аналіз та застосування інструментів для зменшення адміністративного навантаження на бізнес.
Дякуємо колегам за ентузіазм та швидку адаптацію до нових умов роботи.
Проект з проведення оцінки адміністративного навантаження та бюрократичних процедур розвитку бізнесу на місцевому рівні у Донецькій та Луганській областях реалізується в межах Програми ООН із відновлення і розбудови миру за фінансової підтримки Європейського Союзу та урядів Данії, Швейцарії та Швеції.

10 КРАЩИХ ПРАКТИК ПІДТРИМКИ БІЗНЕСУ В МУНІЦИПАЛІТЕТАХ
Як розвивати підприємництво та які перспективи місцевої "дерегуляції" - основні тези з експертної дискусії «10 кращих практик підтримки бізнесу в муніципалітетах»:
- Андрій Москаленко, заступник міського голови Львова з питань розвитку, розповів про Програму підтримки місцевого бізнесу "Львів завтра". "Ми обрали пріоритетні напрямки: безпека, медицина, бізнес та взаємодопомога і підтримка між представниками різних сфер в місті. Наша програма передбачає додаткові пільги для підприємців, зокрема звільнення від оренди за користування конструктивними елементами благоустрою, пільги на розміщення реклами, звільнення від сплати туристичного збору для готелів, хостелів тощо".
- Роман Лозинський, Народний депутат України (фракція «Голос»), зазначив, що підтримка бізнесу на місцевому рівні та державна політика - це речі взаємопов'язані. "Бізнес генерує кошти та робочі місця, тому він є нашим пріоритетом наразі. Втім, неправильні кроки держави, зокрема під час пандемії, вже створили дірку в місцевих бюджетах на суму 16 мільярдів гривень. Саме тому наша фракція зараз відстоює у Верховній Раді зміни до бюджетного кодексу, які передбачають забезпечення фінансової незалежності громад, щоб нові укрупнені райони не перебирали на себе функції та частину коштів громад, і місцеві бюджети не "страждали" від цього".
- Ірина Березинець, депутатка Чернігівської міської ради, поділилася досвідом міста Чернігів у проведенні заходів на підтримку місцевого бізнесу, проте наголосила на обов'язковості дотримання карантинних норм в закладах громадського харчування, перукарнях тощо.
- Ірина Славова, директорка "Агенції розвитку міста Мелітополь", розповіла про створення їхньою організацією відкритого офісу підтримки бізнесу і сфери експорту в місті. Експертка також зауважила, що в період надзвичайної ситуації важливо, щоб представники бізнес-середовища в містах об'єднувалися в асоціації та великі спільноти, які будуть спільно комунікувати пропозиції до влади, отримувати підтримку.
- Валерій Вєтров, голова ГО "Спілка підприємців Миколаївщини", розповів про досвід Миколаєва. "Окремі громадські групи працюють над профільними сферами для підтримки бізнесу, свої напрацювання та пропозиції вони лобіюють серед представників місцевої влади. Це конструктивний діалог, в якому можуть брати участь всі учасники процесу, щоб разом досягти спільного рішення".
- Андрій Очеретний, заступник міського голови Вінниці, розповів про унікальну програму допомоги бізнесу їхнього міста. «Окремі групи підприємців були звільнені від сплати єдиного податку, а також податків на землю для тих підприємств, які не могли працювати. Також важливим кроком міської ради була часткова компенсація відсотків за залученими кредитами на розвиток підприємницької діяльності, на яку ми виділили 5 млн гривень».
Дякуємо нашим модераторам - Тарас Хавунка, керівнику Львівського регуляторного хабу та Олександру Пліві, керівнику ініціативи «Deregulate together! Платформи оновлення бізнес-клімату та розвитку підприємництва», а також всім експертам і учасникам дискусії за Вашу активність та залученість. Вкотре переконуємося, що тільки спільними зусиллями та ефективною комунікацією представників влади, бізнесу та громадськості зможемо напрацювати чіткий план дій та впевнено рухатись далі Запис онлайн-дискусії можна переглянути за посиланням.
Захід організований спільно з Центр громадської експертизи в рамках ініціативи «Deregulate together! Платформи оновлення бізнес-клімату та розвитку підприємництва» за підтримки Програма USAID «Конкурентоспроможна економіка України». Також, в рамках ініціативи ми запускаємо анонімне онлайн-опитування для підприємців, з метою виявлення основних проблем, що стосуються розвитку підприємництва в областях, та формування шляхів їх пом'якшення із застосуванням регуляторних інструментів! І для цього нам потрібна Ваша допомога Тому, просимо бізнес спільноту зголошуватись і заповнити коротку анкету за посиланням: https://docs.google.com/.../1FAIpQLScfA14a.../formrestricted.

Позиція щодо змін в тарифоутворенні на послуги з платного паркування
Міністерство розвитку громад та територій опублікувало проект постанови "Про внесення змін до Порядку формування тарифів
на послуги з користування майданчиками для платного паркування
транспортних засобів".
Серед основних пропонованих змін:
- врахування інвестиційної складової в тарифоутворенні;
- розширення функцій органів місцевого самоврядування в прийнятті - рішень щодо тарифоутворення;
- врахування додаткових змінних до формули розрахунку тарифів на послуги з паркування (час доби, день тижня, місце знаходження тощо).
Це дозволить:
- зробити сферу паркування інвестиційно привабливою та залучити кошти від бізнесу;
- врегулювати співвідношення попиту та наявних місць;
- покращити паркувальну інфраструктуру;
- зменшити навантаження на вулично-дорожню мережу.
Наша команда підтримує внесення пропонованих Міністерством змін, про які ми згадували в наших напрацюваннях ще у 2017 році. Тішить, що якісні рішення нарешті потрапили до порядку денного та отримали шанс на реалізацію в разі позитивного розгляду.
Повний текст позиції за посиланням.

Покрокова інструкція для ОМС та бізнесу на шляху до "Prozorro.Продажі"
У процесі співпраці з громадами Львівської області, команда ЛРХ здійснювала комплексний супровід для представників ОМС та бізнесу в роботі з системою відкритих електронних торгів, надавала консультації для їх підготовки на всіх етапах.
Цього разу ми підготували для вас ще дещо цікаве і корисне.
До вашої уваги - Посібник «Покрокова інструкція для ОМС та бізнесу», в якому ви знайдете більше про:
- особливості здійснення процедури малої приватизації та «прозорої» оренди відповідно до норм чинного законодавства;
- успішні приклади малої приватизації та оренди майна через відкриті електронні торги;
- додаткові можливості системи «Prozorro.Продажі» та багато іншого.
Завантажити Посібник можна за посиланням.
Цей посібник підготовлено в рамках проекту «ProZorri інструменти економічного розвитку громад», що реалізовує громадська організація Аналітично-адвокаційний центр "Львівський регуляторний хаб" за фінансової підтримки Європейського Союзу.

Prozorra оренда для ОМС та бізнесу
Україна зробила ще один крок назустріч «прозорій» оренді. 16 червня Постанову «Про затвердження Порядку передачі в оренду державного та комунального майна» оприлюднено на сайті Кабінету Міністрів України. Повний текст доступний за посиланням.
Затверджений порядок передачі в оренду державного та комунального майна передбачає спрощену процедуру та нові механізми процесу укладання договорів оренди майна і проведення електронних аукціонів.
Тим часом наша організація «Львівський регуляторний хаб», будучи офіційним представником ДП «Прозорро.Продажі» у Львівській та Волинській областях з 2018 року заздалегідь подбала про те, щоб максимально спростити здійснення «прозорої» оренди для ОМС та бізнесу. Тож, ми підготували для вас низку корисних матеріалів, які допоможуть краще зрозуміти механізм цього процесу та уникнути помилок.
До вашої уваги - інфографіка «Як бізнесу почати орендувати майно через Prozorro.Продажі» та «Як ОМС почати здавати майно в оренду через Prozorro.Продажі».

Соціальна ініціатива #допомагаю_бізнесу: наші результати
Два місяці тому команда Львівського регуляторного хабу запустила соціальну ініціативу проведення безкоштовних онлайн-консультацій для представників малого бізнесу Львова та Львівської області!
Ми розуміли, що надзвичайна ситуація стане справжнім викликом для підприємців, а ключові сфери економіки зазнають значних збитків. Саме тому, в цих непростих умовах, кожен підприємець упродовж карантину міг отримати від нас базову юридичну допомогу в форматі онлайн- консультації.
В рамках ініціативи до нас долучилося близько 20-ти експертів та спеціалістів з суміжних сфер;
Ми отримали десятки запитів від місцевого бізнесу;
Організували чотири онлайн-дискусії на тему «Коронавірусна економіка» , і разом з найкращими експертами: юристами, політиками і спеціалістами в різних сферах, поспілкувалися про ключові зміни та актуальні питання, які хвилюють багатьох підприємців;
Створили подкаст із відповідями на поширені запитання від бізнесу щодо нового законодавства;
Підготували ряд корисних юридичних матеріалів, які є у відкритому доступі за посиланням.
Дякуємо усім наших колегам - експертам, які долучилися до ініціативи, за вашу небайдужу позицію, активність та професіоналізм!
P.S. Ми сподіваємося, що наші напрацювання будуть корисними багатьом підприємцям і раді, що в синергії та підтримці змогли допомогти нашому місту і представникам бізнесу вистояти у цих непростих умовах!

Як ОМС пом'якшити наслідки карантину для підприємців?
Нещодавно ми згадували, про те, що експертами Львівського регуляторного хабу за підтримки UNDP Ukraine / ПРООН в Україні
було напрацьовано рекомендації для органів місцевого самоврядування, які допоможуть бізнесу пережити турбулентний період наслідків карантину. Пропонуємо до Вашої уваги ряд заходів для підтримки бізнесу спрямованих на те, щоб в цей скрутний час мінімізувати втрати підприємців та знову активізувати їхню діяльність. Також, у даному короткому аналітичному зрізі наведено перелік тематичних рішень, які вже приймалися у органах місцевого самоврядування України
Матеріал доступний за посиланням.
Ця публікація була підготовлена проєктом «Проведення оцінки адміністративного навантаження та бюрократичних процедур розвитку бізнесу на місцевому рівні» в межах Програми ООН із відновлення і розбудови миру за фінансової підтримки Європейського Союзу та урядів Данії, Швейцарії та Швеції. Думки, зауваження, висновки або рекомендації, викладені в цьому документі, належать авторам і не обов'язково відображають погляди Програми, ЄС та урядів Данії, Швейцарії та Швеції.

Е-консультації з громадськістю у львові
Найкращі рішення з'являються в результаті конструктивної співпраці та синергії зусиль влади, бізнесу та громадськості. І саме на цьому принципі побудована наша діяльність
Сьогодні, в черговий раз, маємо гарний приклад такої роботи, кейс, який особливо актуальний в умовах сьогодення.
Отже, раді повідомити, що в рамках роботи нашого клубу eDEM в співпраці з Львівською міською радою, зокрема з Відділом громадського партнерства, за сприяння Програми EGAP, консультації з громадськістю тепер доступні в електронному форматі на платформі наших партнерів https://e-dem.ua. Більше того, перші консультації щодо тарифів на послуги перероблення роздільних зібраних відходів, які є ще й регуляторним актом вже доступні на платформі.
Законодавством України передбачено механізм участі громадськості в процесі прийняття рішень органів влади, а завдяки вищезазначеним інструментам у вас є чудова можливість не виходячи з дому, за допомогою кількох кліків поділитись своїми думками щодо нових регулювань. Закликаємо вас протестувати нові інструменти, які:
- економлять час;
- прості та доступні в користуванні;
- надають можливість місцевій владі врахувати пропозиції мешканців, вивчити думку активної частини громадськості.
Нагадуємо, що участь в коментуванні можуть взяти лише мешканці, які прописані у м. Львові. Дякуємо всім за плідну роботу, а Львівській міській раді за інноваційність та відкритість, а тепер до коментування!

Дерегуляція vs Карантин: проблеми, можливості та перспективи
Карантин ставить нові виклики та, в той самий час, відкриває нові можливості. Питання лише в тому як повернути їх в ефективне русло. Протягом нашої дискусії "Дерегуляція vs Карантин: проблеми, можливості та перспективи" разом з профільними експертами поспілкувались про найбільші виклики регулювання підприємницької діяльності, онлайн-інструменти перегляду регулювань для зменшення адміністративного навантаження на бізнес і важливість забезпечення приватно-публічного діалогу. Пропонуємо до вашої уваги кілька основних тез, які озвучували наші спікери:
- Любомир Чорній наголосив, що «місцева дерегуляція має стати трендом для органів місцевого самоврядування, адже зараз вона, як ніколи, «на часі». Саме зараз будь-які витрати часу чи грошей на проходження адміністративних процедур (отримання дозволів і погоджень, збору довідок тощо) повинні буту мінімізовані або усунуті. Це і буде підтримкою для підприємців.
- Олексій Мовчан, народний депутат України, підкреслив, що важливо знайти баланс, адже рішення, які приймаються Верховною Радою України з одного боку можуть допамагати певним галузям підприємств та, з іншого боку, лімітувати роботу інших галузей. Тож, про дерегуляцію доцільніше говорити на рівні органів місцевого самоврядування.
- Дмитро Романович, заступник Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України зауважив, що Державна регуляторна служба України - це потужний партнер, оскільки установа відслідковує акти, які мають регуляторний характер на локальному рівні через регіональні представництва.
- Юлія Гвоздович, голова постійної комісії законності, депутатської діяльності та свободи слова поділилась досвідом роботи з Львівським регуляторним хабом, зокрема в контексті незалежної експертизи проектів регуляторних актів, а також наголосила на питанні міської статистики, яка так необхідна при розрахунках аналізу регуляторного вппливу.
- Діана Серебрянська, радник Голови Асоціації міст України, відзначила актуальнітсь поширення практик Вінниці та Львова серед інших міст України, оскільки завданя покращення бінес-клімату актуальне для всіх.

Крім цього, активно до нашої дискусії долучались і представники бізнес-спільноти. Дякуємо нашим модераторам - Олександру Пліві, керівнику ініціативи «Deregulate together! Платформи оновлення бізнес-клімату та розвитку підприємництва» і Тарасу Хавунці, керівнику Львівського регуляторного хабу, а також всім учасникам дискусії! Ви підтвердили, що тема справді актуальна для усіх зацікавлених сторін, а отже ми рухаємось в правильному напрямку і тепер важливо не втрачати зв'язок і продовжувати працювати в тому ж темпі.

Захід організований в рамках ініціативи «Deregulate together! Платформи оновлення бізнес-клімату та розвитку підприємництва» за підтримки Програма USAID «Конкурентоспроможна економіка України» (Програма USAID КЕУ).

Львівський регуляторний хаб запускає соціальну ініціативу проведення безкоштовних онлайн-консультацій для представників малого бізнесу Львова та Львівської області!
Україна стоїть на порозі великої економічної кризи разом з усім світом. Карантинні заходи, наразі, продовжено до 24 квітня. Ключові сфери економіки зазнають значних збитків. За різними прогнозами українська економіка може втратити від 4% до 9% ВВП.
Ми розуміємо, що надзвичайна ситуація є критичною особливо для сфери обслуговування, яка забезпечує мешканців роботою. Пільги від держави та міст допоможуть "втриматись на плаву" лише частині підприємств, тому зараз дуже важливою є підтримка саме малого бізнесу, який і є найбільш вразливим.
Тому ми прийняли рішення, що під час карантину (до 24 квітня включно) кожен підприємець зможе отримати від нас базову юридичну допомогу в форматі онлайн-консультації щодо змін у законодавстві на державному рівні, які впливають на підприємців в період надзвичайної ситуації та карантину.
З огляду на те, що регулювання в кожному ОМС мають відмінності, за ініціативи львівських експертів в рамках соціальної ініціативи вони зголосилися допомагати місцевим підприємцям та надавати кваліфіковану допомогу також щодо специфіки процедури отримання міських дозволів на майбутнє.
Ми запрошуємо наших колег експертів у суміжних сферах долучатися до цієї ініціативи та разом допомогти бізнесу і зберегти економіку нашої області!
Наша команда починає приймати запити від місцевих підприємців через публічну сторінку Львівського регуляторного хабу в Facebook.
Усі додаткові та необхідні матеріали ви зможете знайти за посиланням: http://lvivregulatoryhub.org/social_initiatives.

Рейтинг прозорості Львівської області
В рамках комплексної роботи з органами місцевого самоврядування наша команда підготувала рейтинг "прозорості" міст, сіл та селищ , які активно використовують систему електронних торгів "Prozorro.Продажі" у Львівській області!
Вітаємо переможців:
  • Червоноград
  • Рудки
  • Борислав
Більше інформації у матеріалі.
«РroZorra» торгівля в парку культури у Львові
В рамках пілотного проекту Львівської міської ради, з ініціативи Львівського регуляторного хабу, в місті розігрується право на оренду ОКЕБ (місця для розміщення тимчасової споруди) на центральній алеї Парку культури та відпочинку ім. Б. Хмельницького.
Зовсім недавно наша команда розпочала активну співпрацю з міською радою для впровадження «прозорих» інструментів здійснення оренди атракціонів, торгових місць та площ для їх розміщення через систему відкритих електронних торгів, а також взяла участь в навчанні для місцевих підприємців і працівників парку щодо ефективної роботи з Prozorro.Продажі, і ось результат. Відтепер підприємці можуть позмагатися за бажаний лот - місце для торгівлі морозивом прохолодними та безалкогольними напоями на прозорому аукціоні!
Всі деталі за посиланням.

Презентація посібника "ТОП 20 корупційних схем на місцях - які вони та як їх здолати"
5 березня 2020 року відбулась презентації Посібника "ТОП 20 корупційних схем на місцях - які вони та як їх здолати" - аналітичного продукту ГО "Разом проти корупції". Наша команда також долучилась до підготовки кейсів, які увійшли до посібника, зокрема, паркування.
«Органам місцевого самоврядування ми радимо почати з інвентаризації місць для паркування – щоб розуміти, скільки грошей втрачається через неякісну розмітку, та які порушення існують. Друге – запровадити механізм прозорої оренди через «ПРОЗОРРО.Продажі». Третє – призначити відповідальний орган, який буде стежити за дотриманням правил. Що стосується влади на центральному рівні, рекомендуємо врегулювати можливість тимчасової зупинки транспорту – орієнтовно до 2 годин. Громадськість, в свою чергу може контролювати процес дотримання правил, зокрема повідомляти про самовільне розміщення так званих «фішок»», – зазначила Катерина Шуварська, експертка Львівського регуляторного хабу.
Дякуємо нашим колегам за можливість поділитись місцевою проблематикою, яка турбує всіх учасників процесу.
Нагадуємо, що наша команда ще з 2016 року напрацьовує нові зміни у сфері паркування
На цьому ми не зупиняємося, та продовжуємо активно ініціювати запропоновані нами зміни на центральному рівні, для комплексного вирішення проблеми.
Посібник можна завантажити за
посиланням.
У Львові експерти обговорили вплив інструментів е-демократії на розвиток і трансформацію міст
29 лютого на щорічній конференції "Information Overload, Al, and Responsibility", організованої Українським католицьким університетом, запрошені експерти в сфері електронної демократії у Львівській області поділилися найкращими практиками впровадження інструментів електронного врядування у своїх містах та можливості залучення громадян до прийняття управлінських рішень, які працюють у Львівській області.

В рамках панельної дискусії досвідом ефективного впровадження інструментів електронного урядування в місті Червоноград поділився Тарас Хавунка, керівник аналітично-адвокаційного центру «Львівський регуляторний хаб» та радник міського голови Червонограда з питань прозорості та запобігання корупції.

«Побутує думка, що в маленьких містах складно впроваджувати якісні та інноваційні рішення через низьку політичну активність громадськості. Проте, на прикладі Червонограда, можу продемонструвати, що це не завжди так. В Червонограді було успішно розроблено Геоінформаційну систему - спеціальну платформу, яка містить базу відкритих даних щодо нерухомого комунального майна, бюджетних видатків та управління землею в місті. Завдяки цій системі всі бажаючі можуть відстежувати та аналізувати ті процеси, які відбуваються в місті, долучатися до прийняття рішень через конкретний аналіз даних. Наступний етап нашої роботи - запуск в Червонограді електронної приймальні, яка також допоможе електронізувати і структурувати запити від громадськості, буде частково з'єднана з системою документообігу та виконувати функції електронного ЦНАПу».

Олена Гунько, керівник управління інформаційних технологій департаменту розвитку Львівської міської ради розповіла про те як і навіщо місту відкривати дані та успішні проекти, які вдалося втілити у Львові.

«Ще в 2017 році Львівська міська рада запустила Портал відкритих даних, який містить близько 700 різних наборів відкритих даних, сформованих так, щоб мешканці могли доступно і максимально швидко знайти необхідну їм інформацію. Це справді допомогло «розвантажити» роботу міської ради. Відтепер громадяни не мусять постійно надсилати сотні запитів та приходити в міську раду особисто, бо Портал виконує функцію відкритої комунікації влади з містянами. Ці дані використовуються для створення аналітики, відстеження роботи міської ради та розвитку міста загалом. Ще один наш успішний проект - чат-бот "LvivСityHelper", який допомагає мешканцям знайти необхідну інформацію про конкретний об'єкт, достатньо лише ввести ключові слова: адресу чи конкретну назву.

Директор Інституту міста Дрогобича, засновник Drohobych Smart Community Project Володимир Кондзьолка наголосив на тому, що розумні та інноваційні рішення є ефективними в управлінні містом.

«Інструменти е-демократії - це механізм, через який місцева влада може доступно доносити інформацію до своїх громадян. Важливо розуміти, що відкриті дані також є частиною так званого інформаційного шуму - величезного потоку звітів та документів, які треба грамотно подавати. Так, наприклад в місті Дрогобич ми розробили власну методологію аналізу сектору освіти. Через спеціальні смарт-сервіси та платформи можемо об'єднувати в одному місці ті дані, яких потребує громадськість, розділяючи їх по конкретних галузях».

«Процес діджиталізації суспільства починається з забезпечення 100% підключення до інтернету населених пунктів по всій країні і закінчується впровадженням сучасних електронних сервісів, які допомагають зекономити час, полегшують життя громадян та комунікацію влади і громадськості. Варто пам'ятати, що для того, аби дані справді приносили користь і громадськість могла використовувати їх, важливо проводити просвітницьку діяльність та інформувати про можливості, які з'являться завдяки доступу до інформації. Озвучені сьогодні успішні кейси дають надію та стимул рухатись в напрямку інноваційних рішень, тож заохочуємо всіх використовувати їх сповна», - підсумувала модератор заходу, координатор клубу eDEM при Львівському регуляторному хабі Катерина Шуварська.

Організатори панельної дискусії висловлюють подяку запрошеним експертам за те, що поділилися кращими практиками розумних рішень в їхніх містах та можливостостями підвищення рівня прозорості та підзвітності органів влади і місцевого самоврядування через інструменти е-демократії.
Керівник Львівського регуляторного хабу провів навчальний семінар для ОМС в Краматорську
13 лютого Львівський регуляторний хаб розпочав співпрацю з UNDP Ukraine / ПРООН в Україні в рамках нового проекту, який передбачає зменшення адміністративного навантаження на бізнес в Луганській та Донецькій областях.

Керівник громадської організації ЛРХ Тарас Хавунка провів перший навчальний семінар для представників органу місцевого самоврядування в Краматорську. Учасники програми мали змогу дізнатися про інструменти, які сприяють економічному розвитку міста. Подальша співпраця в рамках проекту передбачає проведення командою ЛРХ навчальних семінарів для органів місцевого самоврядування, перегляд нормативно-правової бази пілотних ОМС, визначених в проекті, проведення фокус-груп та інші ініціативи, які сприятимуть вдосконаленню регулювань в громадах.
Львівський регуляторний хаб взяв участь в обговореннях Порядку передачі в оренду державного та комунального майна
10 лютого з ініціативи Transparency International Ukraine та підтримки EUACI представники парламенту, органів місцевого самоврядування, Фонду держмайна України, інших громадських організацій та державних підприємств, зокрема ДП "Прозорро.Продажі" в Києві обговорили проект згаданого Порядку за Законом про оренду державного та комунального майна в Україні.
Керівник Львівського регуляторного хабу Тарас Хавунка взяв участь в обговоренні та долучився до спільних напрацювань для забезпеченням максимальної прозорості процедур, створення конкурентних та вигідних умов проведення аукціонів та залучення коштів до місцевих бюджетів.
Громадське обговорення щодо літніх майданчиків
28 січня 2020 року відбулось обговорення з громадськістю нового проекту ухвали «Про затвердження порядку розміщення відкритих літніх майданчиків біля об'єктів ресторанного господарства у м. Львові».
Документ щодо вдосконалення процедури регулювання в сфері літніх майданчиків в місті напрацьовувався робочою групою впродовж року. А початком цієї історії стали громадські слухання, ініційовані командою ЛРХ ще в 2018 році.
Пропоноване регулювання містить низку позитивних змін:
- суттєво спрощує процедуру отримання дозволів;
- скорочує терміни отримання дозволів для підприємців на встановлення літніх майданчиків кафе та ресторанів;
- мінімізує ймовірні корупційні ризики;
- підвищує прозорість здійснення цієї процедури;
- чітко передбачає санкції за системне порушення норм (включно з процедурою демонтажу) та доступність для людей з інвалідністю.
Звертаємо увагу, що зауваження та пропозиції від підприємців та громадськості приймаються до 10 лютого, подати їх можна в Центрі надання адміністративних послуг.
Дякуємо команді управління "Секретаріат ради" Львівської міської ради за організацію консультацій з громадськістю, в рамках яких відбувся захід. Тішить, що такі інструменти ефективно працюють в нашому місті!

Закон «Про оренду державного та комунального майна»
Вже з 1 лютого в Україні почне діяти Закон «Про оренду державного та комунального майна», який передбачає обов'язкове використання системи «Prozorro.Продажі» не лише в процесі малої приватизації, але тепер і оренди комунального та державного майна. Ми проаналізували основні типи зловживань ОМС, які могли здійснюватися при реалізації комунального та державного майна поза системою "Prozorro.Продажі".
Ми впевнені, що тепер ці корупційні ризики мінімізує та повністю ліквідує нова прозора реформа. Детальніше за посиланням.
Made on
Tilda