Руслан Фогель: Як керівник підприємства, яке займається експортом продукту в різні частини Європи, можу поділитися спостереженнями, що наразі відновлення життєдіяльності бізнесу відбувається дуже повільно. Особливо це стосується галузей, які залежать напряму від торгівельних ланок. Занадто довго споживач не міг отримати бажаної продукції, а підприємства, в свою чергу, довго були закриті. За час карантину більшість з них накопичили свої продовольчі запаси, сировину, проте попит на неї знизився. Я вважаю, що в теперішній час ключовою є проблема відсутності попиту, спроби його відновлення і пожвавлення економічної активності. Про повноцінне відновлення роботи бізнесу можна буде говорити пізніше, коли попит буде формувати пропозицію.
Дмитро Шеренговський: Зараз ми всі знаходимося в ситуації невизначеності та очікуємо суттєвого послаблення карантинних норм в різних країнах, повернення до нормального життя. Проте, ніхто з нас до кінця не може спрогнозувати, як будуть далі розвиватися події, міжнародні інституції та медики попереджають про можливу другу хвилю захворюваності. В цих умовах, найбільшою проблемою можу виділити товарну інфляцію. В контексті потенційної другої хвилі пандемії великим попитом буде користуватися саме медична галузь виробництва. Відповідно, бізнес має змогу зараз переформатувати свою діяльність у цьому напрямку, щоб отримувати додаткові ресурси.
На прикладі інших країн, які швидше долають хвилю зараження, бачимо, як уряди намагаються правильно розподілити ресурси на створення системи безпеки охорони здоров'я, забезпечення тестування, та втримання критичної інфраструктури. Погляньмо на політичний контекст цих процесів: низка виборів в багатьох країнах була відмінена або перенесена. Бізнесу зараз важливо усвідомити: критичні товари та послуги будуть в топ-пріоритеті у покупців.
Іван Городиський: як юрист, що працює з бізнесом безпосередньо, можу додати, що це перша криза за останні 10 років, яка є глобальною у всіх аспектах. ІТ-бізнес, який так активно розвивався у Львові досі, зараз стикається з реальним ризиками скорочень та конкуренції на світовому ринку (більше про виклики у сфері ІТ в умовах карантину -
в нашому матеріалі, - прим.) , це залежить від того, наскільки "просідає" ринок технологій в Штатах, Південній Кореї чи Перській затоці (активний інвестор ІТ за останні декілька років).
Цікаво, що світ передбачав цю загрозу ще в 2007 році, внаслідок активного збільшення транспортних потоків, які імовірно спричинять легше поширення вірусів.
Я залишаюся оптимістом, і вважаю, що вже після імовірної другої хвилі ця пандемія закінчиться. Втім, проблема забезпечення медичної сфери і її готовності до таких викликів все ж існує. Величезна частка світового ВВП європейських країн забезпечувала розвиток медичної галузі. Проте, за 70 років ми виявилися неготовими до пандемії. Правильний розподіл цих ресурсів, розробка нових фармацевтичних засобів та якісне забезпечення лікарень - такими мають бути пріоритети країн на майбутнє.